SP6205EM5-L-3.3
SP6205EM5-L-3.3 SP6205EM5-L-3.3 - Brand New EXAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
SP6205EM5-L-3.3
SP6205EM5-L-3.3 - Brand New EXAR IC Chips
Manufacturer Part No: SP6205EM5-L-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerEXAR
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SP6200 and SP6201 are CMOS LDOs designed to meet a broad range of applications that require accuracy, speed and ease of use. These LDOs offer extremely low quiescent current which only increases slightly under load, thus providing advantages in ground current performance over bipolar LDOs. The LDOs handle an extremely wide load range and guarantee stability with a 1µF ceramic output capacitor. They have excellent low frequency PSRR, not found in other CMOS LDOs and thus offer exceptional Line Regulation. High frequency PSRR is better than 40dB up to 400kHz. Load Regulation is excellent and temperature stability is comparable to bipolar LDOs. An enable feature is provided on all versions.
FEATURES
■ Tiny DFN Package (2mmX3mm)
■ Low Dropout Voltage: 160mV @ 100mA
■ High Output Voltage Accuracy: 2%
■ Ultra Low Shutdown Current: 1µA Max
■ Ultra Low GND Current:
• 200µA @ 200mA Load
• 28µA @ 100µA Load
■ Extremely Tight Load and Line Regulation
■ Current and Thermal Limiting
■ RESET Output (VOUT good)
■ Logic-Controlled Electronic Enable
■ Unconditionally Stable with 1µF Ceramic
■ Fixed Outputs:
• 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.7V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.5V, 5V
■ Adjustable Output Available
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones
■ Laptop, Notebooks and Palmtop Computers
■ Battery-Powered Equipment
■ Consumer/ Personal Electronics
■ SMPS Post-Regulator
■ DC-to-DC Modules
■ Medical Devices
■ Data Cable
■ Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback