AT27BV040-15TC
AT27BV040-15TC AT27BV040-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV040-15TC
AT27BV040-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV040-15TC In Stock
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-TSOP
Memory Capacity4M (512K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed150ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV040 chip is a high performance, low power, low voltage, 4,194,304-bit one-time programmable read only memory (EPROM) organized as 512K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7 to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Features
• Fast Read Access Time - 120 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Compatible with JEDEC Standard AT27C040
• Low Power CMOS Operation
– 20 µA max. (less than 1 µA typical) Standby for VCC = 3.6V
– 36 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Packages
– 32-Lead PLCC
– 32-Lead TSOP (8 x 20 mm)
– 32-Lead VSOP (8 x 14 mm)
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback