CY62126EV30LL-45ZSXIT
CY62126EV30LL-45ZSXIT CY62126EV30LL-45ZSXIT - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY62126EV30LL-45ZSXIT
CY62126EV30LL-45ZSXIT - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY62126EV30LL-45ZSXIT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesMoBL®
TypeAsynchronous
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameMoBL
Package-CaseTSOP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.2 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package44-TSOP II
Memory Capacity1M (64K x 16)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed45ns
Data-RateSDR
Access-Time45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization64 k x 16
Supply-Current-Max16 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.2 V
Functional Description
The CY62128 is a high-performance CMOS static RAM organized as 131,072 words by 8 bits.
Features
• 4.5V − 5.5V operation
• CMOS for optimum speed/power
• Low active power (70 ns, LL version)
— 330 mW (max.) (60 mA)
• Low standby power (70 ns, LL version)
— 110 µW (max.) (20 µA)
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Easy memory expansion with CE1, CE2, and OE options
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback