MC9S12C32CFUE16
MC9S12C32CFUE16 MC9S12C32CFUE16 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC9S12C32CFUE16
MC9S12C32CFUE16 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC9S12C32CFUE16 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Unit-Weight0.032999 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-QFP (14x14)
Number-of-I-O60 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorHCS12
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.35 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V 5 V
Interface-TypeCAN SCI SPI
CoreHCS12
Processor-SeriesS12C
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency25 MHz