AT27BV512-12TC
AT27BV512-12TC AT27BV512-12TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV512-12TC
AT27BV512-12TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV512-12TC In Stock
PackagingTray
Package-Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package28-TSOP
Memory Capacity512K (64K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed120ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV512 is a high performance, low power, low voltage 524,288 bit one- time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 64K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7V to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Features
• Fast Read Access Time - 90 ns
• Dual Voltage Range Operation
Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Pin Compatible with JEDEC Standard AT27C512
• Low Power CMOS Operation
20 µA max. (less than 1µA typical) Standby for VCC = 3.6V
29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Surface Mount Packages
32-Lead PLCC
28-Lead 330-mil SOIC
28-Lead TSOP
• High Reliability CMOS Technology
2,000V ESD Protection
200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback