ABH200PSC1B
ABH200PSC1B ABH200PSC1B - Brand New Honeywell IC Chips
Get Quote
Buy Now
ABH200PSC1B
ABH200PSC1B - Brand New Honeywell IC Chips
Manufacturer Part No: ABH200PSC1B In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHoneywell
Product CategoryIC Chips
Product-CategoryIndustrial Pressure Sensors
RoHSNo
ProductTransducers
Operating-Pressure0 psi to 200 psi
Pressure-TypeGauge
Accuracy+/- 0.25 %
Output-TypeBasic
Operating-Supply-Voltage6 V
BrandHoneywell
Maximum-Operating-Temperature+ 93 C
Minimum-Operating-Temperature- 54 C
Pressure-PortNo Port
Part-#-Aliases9222502
General Description
The HMC-ABH209 is a high dynamic range, two stage GaAs HEMT MMIC Medium Power Amplifi er which operates between 55 and 65 GHz. The HMCABH209 provides 13 dB of gain, and an output power of +16 dBm at 1dB compression from a +5V supply voltage. All bond pads and the die backside are Ti/Au metallized and the amplifi er device is fully passivated for reliable operation. The HMC-ABH209 GaAs HEMT MMIC Medium Power Amplifi er is compatible with conventional die attach methods, as well as thermocompression and thermosonic wirebonding, making it ideal for MCM and hybrid microcircuit applications. All data shown herein is measured with the chip in a 50 Ohm environment and contacted with RF probes.
Features
Output IP3: +25 dBm
P1dB: +16 dBm
Gain: 13 dB
Supply Voltage: +5V
50 Ohm Matched Input/Output
Die Size: 2.2 x 1.22 x 0.1 mm
Typical Applications
This HMC-ABH209 is ideal for:
• Short Haul / High Capacity Links
• Wireless LAN Bridges
• Military & Space
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback