SST26VF064B-104I/SM
SST26VF064B-104I/SM SST26VF064B-104I/SM - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
SST26VF064B-104I/SM
SST26VF064B-104I/SM - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: SST26VF064B-104I/SM In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST26 SQIR
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSQI, SPI
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-SOIJ
Memory Capacity64M (8M x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed104MHz
Format-MemoryFLASH
Description
Features
• Single Voltage Read and Write Operations:
- 2.7V-3.6V or 2.3V-3.6V
• Serial Interface Architecture:
- Nibble-wide multiplexed I/O’s with SPI-like serial command structure
- Mode 0 and Mode 3
- x1/x2/x4 Serial Peripheral Interface (SPI) Protocol
• High-Speed Clock Frequency:
- 2.7V-3.6V: 104 MHz maximum
- 2.3V-3.6V: 80 MHz maximum
• Burst Modes:
- Continuous linear burst
- 8/16/32/64-byte linear burst with wrap-around
• Superior Reliability:
- Endurance: 100,000 Cycles (minimum)
- Greater than 100 years data retention
• Low-Power Consumption:
- Active Read current: 15 mA (typical @ 104 MHz)
- Standby Current: 15 µA (typical)
• Fast Erase Time:
- Sector/Block Erase: 18 ms (typical), 25 ms (maximum)
- Chip Erase: 35 ms (typical), 50 ms (maximum)
• Page Program:
- 256-bytes per page in x1 or x4 mode
• End-of-Write Detection:
- Software polling the BUSY bit in STATUS register
• Flexible Erase Capability:
- Uniform 4-Kbyte sectors
- Four 8-Kbyte top and bottom parameter overlay blocks
- One 32-Kbyte top and bottom overlay block
- Uniform 64-Kbyte overlay blocks
• Write Suspend:
- Suspend Program or Erase operation to access another block/sector
• Software Reset (RST) mode
• Software Protection:
- Individual Block Write Protection with permanent lock-down capability
- 64-Kbyte blocks, two 32-Kbyte blocks and eight 8-Kbyte parameter blocks
- Read protection on top and bottom 8-Kbyte parameter blocks
• Security ID:
- One-Time-Programmable (OTP) 2-Kbyte, Secure ID
- 64-bit unique, factory pre-programmed identifier
- User-programmable area
• Temperature Range:
- Industrial: -40°C to +85°C
- Industrial Plus: -40°C to +105°C
• Automotive AEC-Q100 Grade 2 and Grade 3
• All devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback