ILC7082AIM5-45
ILC7082AIM5-45 ILC7082AIM5-45 - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ILC7082AIM5-45
ILC7082AIM5-45 - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ILC7082AIM5-45 In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Description
The ILC7082 is a 150mA low dropout (LDO) voltage regulator designed to provide a high performance solution to low power systems. The device offers a typical combination of low dropout and low quiescent current expected of CMOS parts, while uniquely providing the low noise and high ripple rejection characteristics usually only associated with bipolar LDO regulators.
Features
• Ultra low 1mV dropout per 1mA load
• 1% output voltage accuracy
• Only 40µVRMS noise
• Uses low ESR ceramic output capacitor to minimize noise and output ripple
• Only 100µA ground current at 100mA load
• Ripple rejection up to 85dB at 1kHz, 60dB at 1MHz
• Excellent line and load transient response
• Over current / over temperature protection
• Guaranteed to 150mA output current
• Industry standard five lead SOT-23 package
• Fixed 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.1V, 3.2V, 3.3V, 3.6V, 4.5V, 4.7V, 5.0V and adjustable output voltage options
• Metal mask option available for custom voltages between 2.5V and 5.1V
Applications
• Cellular phones
• Wireless communicators
• PDAs / palmtops / organizers
• Battery powered portable electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback