MIC5255-2.7BD5
MIC5255-2.7BD5 MIC5255-2.7BD5 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5255-2.7BD5
MIC5255-2.7BD5 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5255-2.7BD5 In Stock
MfrMicrel Inc.
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The MIC5255 is an efficient, precise CMOS voltage regulator optimized for ultra-low-noise applications. It offers 1% initial accuracy, extremely-low dropout voltage (135mV at 150mA) and low ground current (typically 90µA). The MIC5255 provides a very-low-noise output, ideal for RF applications where a clean voltage source is required. A noise bypass pin is also available for further reduction of output noise.
Features
• Input voltage range: 2.7V to 6.0V
• Thin SOT package: 1mm height SOT-23-5
• Ultra-low output noise: 30µV(rms)
• Stability with ceramic output capacitors
• Ultra-low dropout: 135mV @ 150mA
• High output accuracy:
– 1.0% initial accuracy
– 2.0% over temperature
• Low quiescent current: 90µA
• Tight load and line regulation
• TTL-Logic-controlled enable input
• “Zero” off-mode current
• Thermal shutdown and current limit protection
Applications
• Cellular phones and pagers
• Cellular accessories
• Battery-powered equipment
• Laptop, notebook, and palmtop computers
• Consumer/personal electronics
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback