74LVC1G32SE-7
74LVC1G32SE-7 74LVC1G32SE-7 - Brand New Diodes Incorporated Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
74LVC1G32SE-7
74LVC1G32SE-7 - Brand New Diodes Incorporated Gates and Inverters
Manufacturer Part No: 74LVC1G32SE-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryGates and Inverters
Series74LVC
ProductSingle-Function Gate
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseSOT-353
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSOT-353
Number-of-Circuits1 Circuit
IC Number of Gates1 Gate
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current200μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL1.7ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.7 V ~ 2 V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage- 0.5 V to + 6.5 V
Output-Current+ / - 50 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-Family74
Propagation Delay3.4 ns
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines2 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionOR
Description
The 74LVC1G32 is a single 2-input positive OR gate with a standard totem pole output. The device is designed for operation with a power supply range of 1.65V to 5.5V. The inputs are tolerant to 5.5V allowing this device to be used in a mixed voltage environment. The device is fully specified for partial power down applications using IOFF. The IOFF circuitry disables the output preventing damaging current backflow when the device is powered down.
Features
• Wide Supply Voltage Range from 1.65 to 5.5V
• ± 24mA Output Drive at 3.3V
• CMOS low power consumption
• IOFF Supports Partial-Power-Down Mode Operation
• Inputs accept up to 5.5V
• ESD Protection Tested per JESD 22
Exceeds 200-V Machine Model (A115-A)
Exceeds 2000-V Human Body Model (A114-A)
• Latch-Up Exceeds 100mA per JESD 78, Class II
• Range of Package Options
• Direct Interface with TTL Levels
• SOT25, SOT353, and DFN1410: Assembled with “Green” Molding Compound (no Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Voltage Level Shifting
• General Purpose Logic
• Bus Driver / Repeater
• Power Down Signal Isolation
• General Purpose Logic
• Wide array of products such as.
o PCs, networking, notebooks, netbooks, PDAs
o Computer peripherals, hard drives, CD/DVD ROM
o TV, DVD, DVR, set top box
o Cell Phones, Personal Navigation / GPS
o MP3 players ,Cameras, Video Recorders
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback