74LVC1G32GW,125
74LVC1G32GW,125 74LVC1G32GW,125 - Brand New NXP Semiconductors Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
74LVC1G32GW,125
74LVC1G32GW,125 - Brand New NXP Semiconductors Gates and Inverters
Manufacturer Part No: 74LVC1G32GW,125 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryGates and Inverters
Series74LVC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package5-TSSOP
Number-of-Circuits1 Circuit
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current200μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL1.7ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.7 V ~ 2 V
DESCRIPTION
FEATURES
• Wide supply voltage range from 1.65 V to 5.5 V
• High noise immunity
• Complies with JEDEC standard:
– JESD8-7 (1.65 V to 1.95 V)
– JESD8-5 (2.3 V to 2.7 V)