AP7335-39SNG-7
AP7335-39SNG-7 AP7335-39SNG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7335-39SNG-7
AP7335-39SNG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7335-39SNG-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7335
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-2020-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package6-DFN2020 (2x2)
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.9V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Output-Current400 mA
Description
The AP7335 is a 300mA, adjustable and fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.
Features
• 300mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQ: 35µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Wide adjustable output: 0.8V to 5.0V
• Fixed output options: 0.8V to 3.9V (0.1V step size possible)
• High PSRR: 65dB at 1kHz
• Fast start-up time: 220µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 150mV at 300mA
• Current limit and short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85°C
• SOT25, and DFN2020-6: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Smart Phones
• MP3/MP4
• Battery-powered devices
• Bluetooth headset
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback