SBR10U45SD1-T
SBR10U45SD1-T SBR10U45SD1-T - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SBR10U45SD1-T
SBR10U45SD1-T - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBR10U45SD1-T In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBRR
ProductSchottky Diodes
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AD, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSuper Barrier
Current-Reverse-Leakage-Vr300μA @ 45V
Voltage-Forward-Vf-Max-If470mV @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.47 V
Ir-Reverse-Current300 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage45 V
Ifsm-Forward-Surge-Current200 A
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback