AXA010A0X3-SR
AXA010A0X3-SR AXA010A0X3-SR - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
AXA010A0X3-SR
AXA010A0X3-SR - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Manufacturer Part No: AXA010A0X3-SR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerABB Embedded Power
Product CategoryDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case6-SMD Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Size-Dimension1.30" L x 0.43" W x 0.33" H (33.0mm x 10.9mm x 8.3mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max10A
Voltage-Input-Min10V
Voltage-Input-Max14V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.8 ~ 5.5 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.93
Power-Watts-Manufacture-Series55W
Product Details
__
[ LINEAGE POWER ]
Description
The 12V Austin LynxTM Programmable SMT (surface mount technology) power modules are non-isolated DC-DC converters that can deliver up to 10A of output current with full load efficiency of 93% at 3.3V output. These modules provide a precisely regulated output voltage programmable via an external resistor from 0.75Vdc to 5.5Vdc over a wide range of input voltage (VIN = 10 – 14Vdc). Their open-frame construction and small footprint enable designers to develop cost- and space-efficient solutions. Standard features include remote On/Off, remote sense, output voltage adjustment, overcurrent and overtemperature protection.
Features
◾ Compliant to RoHS EU Directive 2002/95/EC (-Z versions)
◾ Compliant to ROHS EU Directive 2002/95/EC with lead solder exemption (non-Z versions)
◾ Delivers up to 10A of output current
◾ High efficiency – 93% at 3.3V full load (VIN = 12.0V)
◾ Small size and low profile: 33.00 mm x 13.46 mm x 8.28 mm (1.300 in x 0.530 in x 0.326 in)
◾ Low output ripple and noise
◾ High Reliability: Calculated MTBF = 4.4 M hours at 25oC Full-load
◾ Output voltage programmable from 0.75 Vdc to 5.5 Vdc via external resistor
◾ Line Regulation: 0.3% (typical)
◾ Load Regulation: 0.4% (typical)
◾ Temperature Regulation: 0.4% (typical)
◾ Remote On/Off
◾ Remote Sense
◾ Output overcurrent protection (non-latching)
◾ Overtemperature protection
◾ Wide operating temperature range (-40°C to 85°C)
◾ ISO
* 9001 and ISO 14001 certified manufacturing facilities
Applications
◾ Distributed power architectures
◾ Intermediate bus voltage applications
◾ Telecommunications equipment
◾ Servers and storage applications
◾ Networking equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback