PV36W500C01B00
PV36W500C01B00 PV36W500C01B00 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
PV36W500C01B00
PV36W500C01B00 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: PV36W500C01B00 In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesPV36
PackagingBulk
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.378" x 0.197" Face x 0.394" H (9.60mm x 5.00mm x 10.00mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms50
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±150ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns25 Turns
Resistive-MaterialCermet
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback