LT1962EMS8-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1962EMS8-3.3#PBF
LT1962EMS8-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1962EMS8-3.3#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-MSOP
Voltage-InputUp to 20V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.27V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min320mA
Product Details
__
Description:
The LT1962EMS8-3.3#PBF is a low dropout linear voltage regulator from Linear Technology. It is designed to provide a regulated output voltage of 3.3V with a maximum output current of 300mA. The device features a wide operating temperature range of -40°C to 125°C and is available in an 8-pin MSOP package.
Features:
• Low Dropout Voltage: 0.4V (Typical)
• Output Voltage: 3.3V
• Output Current: 300mA
• Operating Temperature Range: -40°C to 125°C
• Available in 8-pin MSOP Package
Applications:
The LT1962EMS8-3.3#PBF is suitable for a wide range of applications, including:
• Battery-Powered Systems
• Automotive Electronics
• Industrial Electronics
• Portable Electronics
• Medical Electronics
• Telecommunications Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback