AT24C01-10PI-2.7
AT24C01-10PI-2.7 AT24C01-10PI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C01-10PI-2.7
AT24C01-10PI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C01-10PI-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-PDIP
Memory Capacity1K (128 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed100kHz, 400kHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
The AT24C01 provides 1024 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 128 words of 8 bits each. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C01 is available in space saving 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC and 8-lead TSSOP packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 128 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
• 4-Byte Page Write Mode
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Grade, Extended Temperature and Lead-Free Devices Available
• 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC and 8-lead TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback