MDF6-10DS-3.5C
MDF6-10DS-3.5C MDF6-10DS-3.5C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
MDF6-10DS-3.5C
MDF6-10DS-3.5C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: MDF6-10DS-3.5C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorWhite
SeriesMDF6
PackagingBulk
Current-Rating4 A 5 A 6 A 7 A
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating300 V
Operating-Temperature-Range- 30 C to + 85 C
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Connector-TypeSocket
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions10 Positions
Pitch0.138" (3.50mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.197" (5.00mm)
Fastening-TypeLatch Lock
Housing-MaterialPolyamide (PA)
Product-TypeSockets
Insulation-Resistance1000 MOhms
Mounting-AngleStraight
Wire-Gauge-Range22-16
Contact-GenderSocket (Female)
■ Features
1. Pitch 3.5mm Miniature Type
This is a space saving miniature connector where the adjacent contact pitch is set to 3.5mm and the opposite length is set to 5mm double-row alignment.
2. Current Capacity Secures 7A
Despite miniature power connector, the current capacity 7A is secured using the AWG No.16 cable.
3. Box Type Header
The box type header secures scoop-proof insertion, and perfectly prevents mis- insertion.
4. Inner Type Full Lock Adopted
■ Applications
Secondary power units for various equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback