CY7C2565XV18-633BZXC
CY7C2565XV18-633BZXC CY7C2565XV18-633BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C2565XV18-633BZXC
CY7C2565XV18-633BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C2565XV18-633BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C2565XV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity72M (2M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Speed633MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 36
Supply-Current-Max1.66 A
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency633 MHz
Functional Description
The CY7C2563XV18 and CY7C2565XV18 are 1.8 V Synchronous Pipelined SRAMs, equipped with QDR II+ architecture. Similar to QDR II architecture, QDR II+ architecture consists of two separate ports: the read port and the write port to access the memory array. The read port has dedicated data outputs to support read operations and the write port has dedicated data inputs to support write operations. QDR II+ architecture has separate data inputs and data outputs to completely eliminate the need to “turn-around” the data bus that exists with common I/O devices. Each port is accessed through a common address bus. Addresses for read and write addresses are latched on alternate rising edges of the input (K) clock.
❐ Supports concurrent transactions
■ 633 MHz clock for high bandwidth
■ Four-word burst for reducing address bus frequency
■ Double data rate (DDR) interfaces on both read and write ports (data transferred at 1266 MHz) at 633 MHz
■ QDR® II+ Xtreme operates with 2.5 cycle read latency when DOFF is asserted HIGH
■ Core VDD = 1.8 V ± 0.1 V; I/O VDDQ = 1.4 V to 1.6 V
❐ Supports 1.5 V I/O supply
■ HSTL inputs and variable drive HSTL output buffers
■ Available in 165-ball FBGA package (13 × 15 × 1.4 mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback