CY7C1623KV18-333BZXC
CY7C1623KV18-333BZXC CY7C1623KV18-333BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1623KV18-333BZXC
CY7C1623KV18-333BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1623KV18-333BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case165-LBGA
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (15x17)
Memory Capacity144M (8M x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Speed333MHz
Features
■ 144-Mbit density (8M × 18, 4M × 36)
■ 333 MHz clock for high bandwidth
■ Two-word burst for reducing address bus frequency
■ Double data rate (DDR) interfaces (data transferred at 666 MHz) at 333 MHz
■ Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
❐ SRAM uses rising edges only
■ Two input clocks for output data (C and C) to minimize clock skew and flight time mismatches
■ Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high-speed systems
■ Synchronous internally self-timed writes
■ DDR II operates with 1.5-cycle read latency when DOFF is asserted high
■ Operates similar to DDR I device with one cycle read latency when DOFF is asserted low
■ 1.8-V core power supply with high-speed transceiver logic (HSTL) inputs and outputs
■ Variable drive HSTL output buffers
■ Expanded HSTL output voltage (1.4 V–VDD)
❐ Supports both 1.5-V and 1.8-V I/O supply
■ Available in 165-ball fine-pitch ball grid array (FBGA) package (15 × 17 × 1.4 mm)
■ Offered in Pb-free packages
■ JTAG 1149.1 compatible test access port
■ Phase locked loop (PLL) for accurate data placement
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback