LT1109CN8-12
LT1109CN8-12 LT1109CN8-12 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1109CN8-12
LT1109CN8-12 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1109CN8-12 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
FEATURES
■ Uses Off-the-Shelf Inductors
■ Only 33µH Inductor Required
■ Low Cost
■ 3-Lead TO-92, SO8, or 8-Pin DIP
■ Adjustable or Fixed 5V or 12V Output
■ 120kHz Oscillator
■ Only Three External Components Required
■ 320µA IQ
■ 1.6V Minimum Start-Up Voltage
■ Logic Controlled Shutdown
APPLICATIONS
■ Flash Memory VPP Generators
■ 3V to 5V Converters
■ 5V to 12V Converters
■ Disk Drives
■ PC Plug-In Cards
■ Peripherals
■ Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback