141SM28-H58
Get Quote
Buy Now
141SM28-H58
141SM28-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 141SM28-H58 In Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
Current-Rating11A (AC), 5A (DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC30V
Valve ActuatorLever, Straight
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque255gf
Release-Force56.7gf
Pretravel0.150" (3.8mm)
Differential-Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.011" (0.3mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback