KUP-11A55-24
KUP-11A55-24 KUP-11A55-24 - Brand New TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Power Relays
Get Quote
Buy Now
KUP-11A55-24
KUP-11A55-24 - Brand New TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Power Relays
Manufacturer Part No: KUP-11A55-24 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
ProductPower Relays
TypeCube
PackagingBulk
Part-Aliases3-1393117 3-1393117-0
Mounting-StylePanel
Termination-StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
QualificationCommercial
Height48.4 mm
Length38.9 mm
Width35.7 mm
Mounting-TypeChassis Mount
FeaturesInsulation - Class B
Electrical contact materialsSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact-TerminationQuick Connect Terminal
Contact-FormDPDT (2 Form C)
Operate-Time15ms
Release-Time10ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current84mA
Coil-Voltage24VAC
Contact-Rating-Current10A
Switching-Voltage240VAC - Max
Turn-On-Voltage-Max20.4 VAC
Turn-Off-Voltage-Min-
Coil-Resistance85 Ohms
Contact-Current-Rating10 A
Maximum-Switching-Current10 A
Power-Consumption2 VA
Coil-TerminationQuick Connect Terminal
KUP-11A55-24 Description
General Purpose Relays DP BRKT MT QC 24VAC
KUP-11A55-24 Features
• AC coils: 5-240VAC, 50/60 Hz.; DC coils 6-110VDC
• Contact arrangements of 1 form X, 1-3 form A and 1-4 form C
• Wide selection of termination and mounting styles
• PC terminals available
• Push-to-test button and indicator lamp options
• Sockets available for panel, DIN rail or PCB mounting
• Class B coil insulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback