LP3964EMPX-1.8
LP3964EMPX-1.8 LP3964EMPX-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3964EMPX-1.8
LP3964EMPX-1.8 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3964EMPX-1.8 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-261-5, TO-261AB
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223-5
Voltage-Input2.5 V ~ 7 V
Current-Output800mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.2A
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback