NJM2391DL1-33
NJM2391DL1-33 NJM2391DL1-33 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Get Quote
Buy Now
NJM2391DL1-33
NJM2391DL1-33 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Manufacturer Part No: NJM2391DL1-33 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNew Japan Radio
Product CategoryIC Chips
■ GENERAL DESCRIPTION
The NJM2391 is low dropout voltage regulators featuring high precision voltage.
It is suitable for Notebook PCs, PC cards and hard disks where 3.3V need to be generated from 5V supply.
A small TO-252 package is adopted for the space saving.
■ FEATURES
● Output Current Io(max.)=1A
● High Precision Output Voltage Vo±1%
● Low Dropout Voltage ∆ VI-O =1.1V typ. At Io=1A
● Internal Excessive Voltage Protection Circuit
● Internal Short Circuit Current Limit
● Internal Thermal Overload Protection
● Bipolar Technology
● Package Outline TO-252
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback