SS10P3-M3/86A
Get Quote
Buy Now
SS10P3-M3/86A
SS10P3-M3/86A - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SS10P3-M3/86A In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.003527 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-277, 3-PowerDFN
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-277A (SMPC)
ConfigurationSingle Dual Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr800μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If560mV @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.56 V
Ir-Reverse-Current800 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage30 V
Ifsm-Forward-Surge-Current280 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback