185NQ015
185NQ015 185NQ015 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
185NQ015
185NQ015 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 185NQ015 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseD-67 HALF-PAK
Mounting-TypeChassis Mount
Supplier-Device-PackageHALF-PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr60mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If400mV @ 180A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io180A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F12300pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction*
Product Details
__
180 Amp Schottky ORing Rectifier
● Schottky Barrier Rectifier
● Guard ring reverse protection
● Optimized for Oring applications
● 120°C Operation (Vr < 5V)
● 0.29V [email protected] , 100°C
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback