STPS40170CG
STPS40170CG STPS40170CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS40170CG
STPS40170CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS40170CG In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
MfrSTMicroelectronics
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max170 V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode20A
Voltage-Forward-Vf-Max-If920 mV @ 20 A
SpeedFast Recovery =< 500ns > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr30 µA @ 170 V
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3 D²Pak (2 Leads + Tab) TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Product-NumberSTPS401
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback