LPS4414-123MLC
LPS4414-123MLC LPS4414-123MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Get Quote
Buy Now
LPS4414-123MLC
LPS4414-123MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Manufacturer Part No: LPS4414-123MLC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCoilcraft
Product CategoryIC Chips
SeriesLPS4414
ProductPower Inductors
TypeShielded Power Inductor
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Height1.4 mm
Length4.4 mm
Width4.4 mm
Tolerance20 %
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency12 uH
Part-#-AliasesLPS4414-123MLB
Package-Case4.4 mm x 4.4 mm
Maximum-DC-Current1 A
Maximum-DC-Resistance380 mOhms
Self-Resonant-Frequency38 MHz
Core-MaterialFerrite
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Adjustable Output Voltage
• Low Device Shutdown Current
• Peak Current Mode Control
• Internal Compensation
• Stable with Ceramic Capacitors
• Internal Soft-Start
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• Overtemperature Protection
• Available Package: SOT-23-6
Applications
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
• Set-Top Boxes
• DSL Cable Modems
• Automotive
• Wall Cube Regulation
• SLA Battery Powered Devices
• AC-DC Digital Control Power Source
• Power Meters
• D2 Package Linear Regulator Replacement
- See Figure 5-2
• Consumer
• Medical and Health Care
• Distributed Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback