MKL36Z128VLH4
MKL36Z128VLH4 MKL36Z128VLH4 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MKL36Z128VLH4
MKL36Z128VLH4 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: MKL36Z128VLH4 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesKinetis KL3
PackagingTray
Package-Case64-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (10x10)
Number-of-I-O50
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARM® Cortex®-M0+
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset DMA I²S LCD LVD POR PWM WDT
ConnectivityI²C LINbus SPI UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71V ~ 3.6V
Core-Size32-Bit Single-Core
Program-Memory-Size128KB (128K x 8)
Data-ConvertersA/D - 16bit; D/A - 12bit
Oscillator-TypeInternal
MfrNXP USA Inc.
PackageTray
Product-StatusActive
Program-Memory-TypeFLASH
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberMKL36Z128
Product Details
__
Kinetis KL33 With Up To 256 KB Flash 48 MHz Cortex-M0+ Based Microcontroller
Core
• ARM® Cortex®-M0+ core up to 48 MHz
Memories
• Up to 256 KB program flash memory
• Up to 32 KB SRAM
• 16 KB ROM with build-in bootloader
• 32 Byte Register File
System peripherals
• 4-channel DMA controller
• Watchdog
• Low-leakage wakeup unit
• SWD debug interface and Micro Trace Buffer
• Bit Manipulation Engine
Clocks
• 48 MHz high accuracy internal reference clock
• 32–40 kHz, or 3–32 MHz crystal oscillator
• 1 kHz LPO clock
• 8/2 MHz IRC
Operating Characteristics
• Voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Temperature range: –40 to 105 °C
Human-machine interface
• Segment LCD controller supporting up to 28x8 or 32x4
• General-purpose input/output up to 54
Communication interfaces
• Two 16-bit SPI modules
• One UART module supporting ISO7816
• Two LPUART modules
• Two I2C modules supporting up to 1 Mbit/s
• One I2S (SAI) module
• One FlexIO module
Analog Modules
• 16-bit, 16-channel SAR ADC with internal voltage reference
• High-speed analog comparator containing a 6-bit DAC and programmable reference input
• One 12-bit DAC
• 1.2 V voltage reference (Vref)
• Real time clock
Security and integrity modules
• 80-bit unique identification number per chip
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback