IDT79R304L-20J
IDT79R304L-20J IDT79R304L-20J - Brand New IDT IC Chips
Get Quote
Buy Now
IDT79R304L-20J
IDT79R304L-20J - Brand New IDT IC Chips
Manufacturer Part No: IDT79R304L-20J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIDT
Product CategoryIC Chips
INTRODUCTION
FEATURES:
• Instruction set compatible with IDT79R3000A and RISController Family MIPS RISC CPUs
• High level of integration minimizes system cost
— RISC CPU
— Multiply/divide unit
— Instruction Cache
— Data Cache
— Programmable bus interface
— Programmable port width support
• On-chip instruction and data caches
— 2KB of Instruction Cache
— 512B of Data Cache
• Flexible bus interface allows simple, low-cost designs
— Superset pin-compatible with RISController
— Adds programmable port width interface (8-, 16-, and 32-bit memory sub- regions)
• Double-frequency clock input
• 16.67MHz, 20MHz, 25MHz and 33MHz operation
• 20MIPS at 25MHz
• Low cost 84-pin PLCC packaging
• On-chip 4-deep write buffer eliminates memory write stalls
• On-chip 4-word read buffer supports burst or simple block reads
• On-chip DMA arbiter
• On-chip 24-bit timer
• Boot from 8-bit, 16-bit, or 32-bit wide PROMs
• Pin- and software-compatible family includes R3041, R3051, R3052™, and R3081™
• Complete software support
— Optimizing compilers
— Real-time operating systems
— Monitors/debuggers
— Floating Point emulation software
— Page Description Languages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback