P231-FC20AR100K
Get Quote
Buy Now
P231-FC20AR100K
P231-FC20AR100K - Brand New BI Technologies / TT Electronics Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: P231-FC20AR100K In Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP231
PackagingTray
Termination-StyleSolder Lug
Mounting-TypePanel Mount
Watt0.25W, 1/4W
TaperLogarithmic
Resistance-Ohms100k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient-
Adjustment-Type-
Valve ActuatorFlatted
Actuator-Length0.787" (20.00mm)
Bushing-ThreadM8 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation300°
Resistive-MaterialConductive Plastic
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Product Details
__
Model P231
24mm Rotary Potentiometer
Conductive Plastic Element
100,000 Cycle Life
Metal shaft / Bushing
RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback