TC1055-2.5VCT713
TC1055-2.5VCT713 TC1055-2.5VCT713 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1055-2.5VCT713
TC1055-2.5VCT713 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1055-2.5VCT713 In Stock
Series-
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-Input2.7 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.18V @ 100mA
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.5 %
Dropout-Voltage0.002 V at 100 uA
Dropout-Voltage-Max180 mV at 100 mA
Line-Regulation0.05 %
General Description
Features
• Low Ground Current for Longer Battery Life
• Low Dropout Voltage
• Choice of 50 mA (TC1054), 100 mA (TC1055) and 150 mA (TC1186) Output
• High Output Voltage Accuracy
• Standard or Custom Output Voltages:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, 4.0V, 5.0V
• Power-Saving Shutdown Mode
• ERROR Output Can Be Used as a Low Battery
Detector or Microcontroller Reset Generator
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• 5-Pin SOT-23 Package
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulators for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback