CY7C1347G-133AXC
CY7C1347G-133AXC CY7C1347G-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1347G-133AXC
CY7C1347G-133AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1347G-133AXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1347G
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.15 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity4.5M (128K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed133MHz
Data-RateSDR
Access-Time4 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization128 k x 36
Supply-Current-Max225 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency133 MHz
Functional Description
The CY7C1347G is a 3.3V, 128K x 36 synchronous-pipelined SRAM designed to support zero-wait-state secondary cache with minimal glue logic. CY7C1347G IO pins can operate at either the 2.5V or the 3.3V level; the IO pins are 3.3V tolerant when VDDQ = 2.5V. All synchronous inputs pass through input registers controlled by the rising edge of the clock. All data outputs pass through output registers controlled by the rising edge of the clock. Maximum access delay from the clock rise is 2.6 ns (250 MHz device). CY7C1347G supports either the interleaved burst sequence used by the Intel Pentium processor or a linear burst sequence used by processors such as the PowerPC®. The burst sequence is selected through the MODE pin.
Features
• Fully registered inputs and outputs for pipelined operation
• 128K x 36 common IO architecture
• 3.3V core power supply (VDD)
• 2.5V/3.3V I/O power supply (VDDQ)
• Fast clock-to-output times
— 2.6 ns (for 250-MHz device)
• User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed writes
• Asynchronous output enable
• “ZZ” sleep mode option and stop clock option
• Available in industrial and commercial temperature ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback