AP1117DGZ-13-89
AP1117DGZ-13-89 AP1117DGZ-13-89 - Brand New ANALOGIC IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP1117DGZ-13-89
AP1117DGZ-13-89 - Brand New ANALOGIC IC Chips
Manufacturer Part No: AP1117DGZ-13-89 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANALOGIC
Product CategoryIC Chips
General Description
AP1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high- speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well- regulated outputs of 1.25 to 3.3 with 4.6V to 12V input supply.
Features
• 1.3V Maximum Dropout at Full Load Current
• Built-in Thermal Shutdown
• Packages: SOT223-3L, TO252-3L, TO220-3L
• Flexible Output voltage setting 0.1V Step in the range of 1.3V to 5V
• Good Noise Rejection
Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback