MEA1608L75R0TA0G
MEA1608L75R0TA0G MEA1608L75R0TA0G - Brand New TDK Corporation EMI/RFI Filters
Get Quote
Buy Now
MEA1608L75R0TA0G
MEA1608L75R0TA0G - Brand New TDK Corporation EMI/RFI Filters
Manufacturer Part No: MEA1608L75R0TA0G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: EMI/RFI Filters
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryEMI/RFI Filters
SeriesMEA
ProductEMI Network Filter Arrays
TypeLow Pass
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000071 oz
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Height0.024" (0.60mm)
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Capacitance-
TechnologyLC
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Frequency-Range600 MHz to 2000 MHz
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Number-of-Channels4 Channels
Filter-Order1st
Number-of-Elements10 Elements
Circuit-TypeLC Filter
Current100mA
Attenuation-Value20dB @ 600MHz ~ 2GHz
Center Frequency75MHz (Cutoff)
Resistance-Channel-Ohms-
Values-
ESD-ProtectionNo
Inductance-Frequency-
Resistance-
Cutoff-Frequency75 MHz
Product Details
__
MEA Series MEA1608LC Type
FEATURES
• 4-line LC filter are built in a one chip for high-density circuit design.
• 0.5mm low profile.
• For improvement of the mobile phone’s frame(bit) error rate.
• This product is suitable for the LCD signal lines in mobile phone.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback