AT89S53-24JI
AT89S53-24JI AT89S53-24JI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89S53-24JI
AT89S53-24JI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89S53-24JI In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89S
PackagingTube
Package-Case44-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O32 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsWDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size12KB (12K x 8)
• Compatible with MCS-51™ Products
• 12K Bytes of In-System Reprogrammable Downloadable Flash Memory
– SPI Serial Interface for Program Downloading
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 4.0V to 6V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz
• Three-Level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Nine Interrupt Sources
• Programmable UART Serial Channel
• SPI Serial Interface
• Low Power Idle and Power Down Modes
• Interrupt Recovery From Power Down
• Programmable Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power Off Flag
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback