SGF23N60UFDM1TU
SGF23N60UFDM1TU SGF23N60UFDM1TU - Brand New onsemi IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
SGF23N60UFDM1TU
SGF23N60UFDM1TU - Brand New onsemi IGBTs - Single
Manufacturer Part No: SGF23N60UFDM1TU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseSC-94
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-3PF
Power-Max75W
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Electric current collectors23A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max600V
IGBT-Type-
Current-Collector-Pulsed-Icm92A
Vce-on-Max-Vge-Ic2.6V @ 15V, 12A
Switching-Energy115μJ (on), 135μJ (off)
Total Gate Charge49nC
Td-on-off-25°C17ns/60ns
Test-Condition300V, 12A, 23 Ohm, 15V
General Description
Features
• High Speed Switching
• Low Saturation Voltage : V CE(sat)= 2.1 V @ IC = 12A
• High Input Impedance
• CO-PAK, IGBT with FRD : t rr= 42ns (typ.)
Application
AC & DC Motor controls, General Purpose Inverters, Robotics, Servo Controls
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback