PIC12F609-E/SN
PIC12F609-E/SN PIC12F609-E/SN - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC12F609-E/SN
PIC12F609-E/SN - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC12F609-E/SN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-I-O5 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size64 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1.75KB (1K x 14)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback