SRR6603-682ML
SRR6603-682ML SRR6603-682ML - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRR6603-682ML
SRR6603-682ML - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRR6603-682ML In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRR6603
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating40mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height3 mm
Length6.6 mm
Width4.4 mm
Package-Case6603
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency6.8mH
DC resistance (DCR)25 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation19mA
Q factor50 @ 100kHz
Self Resonant Frequency1MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current40 mA
Maximum-DC-Resistance25 Ohms
Self-Resonant-Frequency1 MHz
Q-Minimum50
Features
■ Available in E12 series
■ Unit height of 3 mm
■ Current up to 3 A
■ RoHS compliant*
Applications
■ Input/output of DC/DC converters
■ Power supplies for:
• Portable communication equipment
• Camcorders
• LCD TVs
• Car radios
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback