AS2850AU-3.3
AS2850AU-3.3 AS2850AU-3.3 - Brand New ALPHA IC Chips
Get Quote
Buy Now
AS2850AU-3.3
AS2850AU-3.3 - Brand New ALPHA IC Chips
Manufacturer Part No: AS2850AU-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerALPHA
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
The AS2850 are low power 5A adjustable and fixed voltage regulators that are very easy to use. It requires only 2 external resistors to set the output voltage for adjustable version. The AS2850 are designed for low voltage applications that offers lower dropout voltage and faster transient response. This device is an excellent choice for use in powering low voltage microprocessor that require a lower dropout, faster transient response to regulate from +2.5V to 3.8V supplies and as a post regulator for switching supplies applications. The AS2850 features low dropout of a maximum 1.2 volts.
FEATURES
•Adjustable Output Down To 1.2V
•Fixed Output Voltages 1.5V, 2.5V, 3.3V & 5.0V
•Output Current Of 5A
•Low Dropout Voltage 1.1V Typ @ 5A.
•Extremely Tight Load And Line Regulation
•Current & Thermal Limiting
•Standard 3-Terminal Low Cost TO-220 & TO-263
•Similar To Industry Standard LT1085/LT1585
APPLICATIONS
•Powering VGA & Sound Card
•Power PCSupplies
•SMPS Post-Regulator
•High Efficiency “Green” Computer Systems
•High Efficiency Linear Power Supplies
•Portable Instrumentation
•Constant Current Regulators
•Adjustable Power Supplies
•Battery charger
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback