MAX15006BASA+T
MAX15006BASA+T MAX15006BASA+T - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX15006BASA+T
MAX15006BASA+T - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX15006BASA+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMAX15006B
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSO-EP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC Exposed Pad
Voltage-InputUp to 40V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output50mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min80mA
Pd-Power-Dissipation1860 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityPositive
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current50 mA
Input-Voltage-MIN4 V
Load-Regulation0.7 %
Part-#-AliasesMAX15006B
Line-Regulation0.25 %