MAX6037AAUK25+T
MAX6037AAUK25+T MAX6037AAUK25+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6037AAUK25+T
MAX6037AAUK25+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6037AAUK25+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6037A
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Tolerance±0.2%
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Current-Supply275μA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient25ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz14μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz30μVrms
Current-Cathode-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Operating-Supply-Current280 uA
Input-Voltage2.7 V to 5.5 V
Supply-Current-Max275 uA
Part-#-AliasesMAX6037A
Initial-Accuracy0.2 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max5.5 V
Shunt-Current-Max5 mA
General Description
The MAX6037 family of low-dropout, micropower voltage references offer fixed and adjustable output voltage options ranging from 1.184V to 5V. Connect an external resistive-divider on the MAX6037_ADJ to adjust the output voltage from 1.184V to 5V. The other devices in the MAX6037 family feature fixed output voltages of 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, and 4.096V. The MAX6037 offers shutdown functionality with an active-low shutdown (500nA, max).
These series-mode voltage references operate from a 2.5V to 5.5V supply and consume 275µA (max) quiescent current. The output is stable driving loads from 0.02µF to 1µF and can source and sink 5mA of load current. The MAX6037 offers a low temperature coefficient of 25ppm/°C and initial accuracy of ±0.2% (max). The low dropout voltage (100mV, max at 1mA) and supply-independent, low supply current make the MAX6037 ideal for battery-powered applications.
Features
♦ Adjustable VOUT: 1.184V to 5V
♦ Fixed Outputs: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, and 4.096V
♦ Shutdown Current <500nA (max)
♦ 25ppm/°C (max) Temperature Coefficient (A Grade)
♦ ±0.2% (max) Initial Accuracy (A Grade)
♦ Low 100mV (max) Dropout Voltage at 1mA Load Current
♦ 2.5V to 5.5V Input Voltage Range
♦ 5mA Sink and Source Current Capability
♦ Available in 5-Pin SOT23 Package
♦ Operates Over the Automotive Temperature Range: -40°C to +125°C
Applications
Medical Equipment
Portable Equipment
Wireless
LAN Precision Regulators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback