P16NP103MAB15
P16NP103MAB15 P16NP103MAB15 - Brand New Vishay Sfernice Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
P16NP103MAB15
P16NP103MAB15 - Brand New Vishay Sfernice Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: P16NP103MAB15 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Sfernice
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP16
PackagingBulk
Termination-StyleSolder Lug
Mounting-TypePanel Mount
Watt1W
TaperLinear
Resistance-Ohms10k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient±150ppm/°C
Adjustment-Type-
Valve ActuatorKnob
Actuator-Length0.346" (8.80mm)
Bushing-ThreadM10 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation300°
Resistive-MaterialCermet
Actuator-Diameter0.630" (16.00mm)
Product Details
__
FEATURES
• Test according to CECC 41000 or IEC 60393-1
• P16 - version for professional and industrial applications (cermet) 1 W at 40 °C
• PA16 - version for professional audio applications (conductive plastic) 0.5 W at 40 °C
• Compact (integrated)
• High dielectric strength: 2500 VRMS
• Fully sealed and panel sealed
• Metallic or plastic knob options
• Custom knob on request
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback