A3P600-2PQ208I
A3P600-2PQ208I A3P600-2PQ208I - Brand New Microchip Technology FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Get Quote
Buy Now
A3P600-2PQ208I
A3P600-2PQ208I - Brand New Microchip Technology FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Manufacturer Part No: A3P600-2PQ208I In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryFPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameActel
Package-Case208-BFQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply1.425V ~ 1.575V
Supplier-Device-Package208-PQFP (28x28)
IC Number of Gates600000
Number-of-I-O154
Number-of-LABs-CLBs
Number-of-Logic-Elements-Cells
Total-RAM-Bits110592
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.5 V
Maximum-Operating-Frequency310 MHz
Input/output154 I/O
MfrMicrochip Technology
PackageTray
Product-StatusObsolete
Number-of-Gates600000
Base-Product-NumberA3P600
Features and Benefits
High Capacity
• 15 k to 1 M System Gates
• Up to 144 kbits of True Dual-Port SRAM
• Up to 300 User I/Os
Reprogrammable Flash Technology
• 130-nm, 7-Layer Metal (6 Copper), Flash-Based CMOS Process
• Instant On Level 0 Support
• Single-Chip Solution
• Retains Programmed Design when Powered Off
High Performance
• 350 MHz System Performance
• 3.3 V, 66 MHz 64-Bit PCI†
In-System Programming (ISP) and Security
• FlashLock® to Secure FPGA Contents
Low Power
• Core Voltage for Low Power
• Support for 1.5 V-Only Systems
• Low-Impedance Flash Switches
High-Performance Routing Hierarchy
• Segmented, Hierarchical Routing and Clock Structure
Advanced I/O
• 700 Mbps DDR, LVDS-Capable I/Os (A3P250 and above)
• 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, and 3.3 V Mixed-Voltage Operation
• Wide Range Power Supply Voltage Support per JESD8-B, Allowing I/Os to Operate from 2.7 V to 3.6 V
• Bank-Selectable I/O Voltages—up to 4 Banks per Chip
• Single-Ended I/O Standards: LVTTL, LVCMOS 3.3 V / 2.5 V / 1.8 V / 1.5 V, 3.3 V PCI / 3.3 V PCI-X† and LVCMOS 2.5 V / 5.0 V Input
• Differential I/O Standards: LVPECL, LVDS, B-LVDS, and M-LVDS (A3P250 and above)
• I/O Registers on Input, Output, and Enable Paths
• Hot-Swappable and Cold Sparing I/Os‡
• Programmable Output Slew Rate† and Drive Strength
• Weak Pull-Up/-Down
• IEEE 1149.1 (JTAG) Boundary Scan Test
• Pin-Compatible Packages across the ProASIC3 Family
Clock Conditioning Circuit (CCC) and PLL†
• Six CCC Blocks, One with an Integrated PLL
• Configurable Phase-Shift, Multiply/Divide, Delay Capabilities and External Feedback
• Wide Input Frequency Range (1.5 MHz to 350 MHz)
Embedded Memory†
• 1 kbit of FlashROM User Nonvolatile Memory
• True Dual-Port SRAM (except ×18)
ARM Processor Support in ProASIC3 FPGAs
• M1 ProASIC3 Devices—ARM®Cortex™-M1 Soft Processor Available with or without Debug
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback