CY7C2270KV18-550BZXC
CY7C2270KV18-550BZXC CY7C2270KV18-550BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C2270KV18-550BZXC
CY7C2270KV18-550BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C2270KV18-550BZXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C2270KV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity36M (1M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Speed550MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization1 M x 36
Supply-Current-Max890 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency550 MHz