FI-RE31S-HF-R1500
Get Quote
Buy Now
FI-RE31S-HF-R1500
Manufacturer Part No: FI-RE31S-HF-R1500 In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Color-
SeriesFI-R
ProductReceptacles
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Current-Rating800 mA
Flammability-RatingUL 94 V-0
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesSolder Retention
Connector-TypeReceptacle
Electrical contact materialsCopper Alloy
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions31 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Housing-MaterialPlastic
Temperature-Range- 40 C to + 80 C
Contact-PlatingGold
Insulation-Resistance100 MOhms
Mounting-AngleRight
Product Details
__
Connector for Internal Serial Transmission
**High-speed serial transmission such as LVDS, TMDS (HDMI), and PCI
Features
•0.5mm terminal pitch, 3.8mm connector, compact design with 21, 31, 41, and 51 positions.
•Stable mating with large mating guides on the Plug.
•Strong PCB retention with solderhold-downs on the Receptacle.
•Impedance matching: 100 ohm. Ground reinforced by shell structure and hold- downs.
•Mechanical lock to prevent mis-mating and accidental unmating.
•VESA standard connector for TV LCD interface.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback