LTC1265CS-3.3#TR
LTC1265CS-3.3#TR LTC1265CS-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1265CS-3.3#TR
LTC1265CS-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1265CS-3.3#TR In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1265 is a monolithic step-down current mode DC/DC converter featuring Burst Mode TM operation at low output current. The LTC1265 incorporates a 0.3Ω switch (VIN =10V) allowing up to 1.2A of output current.
FEATURES
■ High Efficiency: Up to 95%
■ Current Mode Operation for Excellent Line and Load
Transient Response
■ Internal 0.3Ω Power Switch (VIN = 10V)
■ Short-Circuit Protection
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ Low-Battery Detector
■ Low 160µA Standby Current at Light Loads
■ Active-High Micropower Shutdown: IQ < 15µA
■ Peak Inductor Current Independent of Inductor Value
■ Available in 14-pin SO Package
APPLICATIONS
■ 5V to 3.3V Conversion
■ Distributed Power Systems
■ Step-Down Converters
■ Inverting Converters
■ Memory Backup Supply
■ Portable Instruments
■ Battery-Powered Equipment
■ Cellular Telephones
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback