NCP1203D100R2
NCP1203D100R2 NCP1203D100R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1203D100R2
NCP1203D100R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1203D100R2 In Stock
SeriesSMARTMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.8 V ~ 16 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
**PWM Current-Mode Controller for Universal Off-Line Supplies Featuring
Standby and Short Circuit Protection**
With an internal structure operating at a fixed 40 kHz, 60 kHz or 100 kHz switching frequency, the controller features a high−voltage startup FET which ensures a clean and loss−less startup sequence.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback