PIC24FJ256GA110-I/PT
PIC24FJ256GA110-I/PT PIC24FJ256GA110-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24FJ256GA110-I/PT
PIC24FJ256GA110-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24FJ256GA110-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 24F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-TQFP (12x12)
Number-of-I-O85 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, PMP, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size256KB (85.5K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 100 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output85 I/O
Data-RAM-Size16 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
Special Microcontroller Features:
• Operating Voltage Range of 2.0V to 3.6V
• Self-Reprogrammable under Software Control
• 5.5V Tolerant Input (digital pins only)
• Configurable Open-Drain Outputs on Digital I/O
• High-Current Sink/Source (18 mA/18 mA) on all I/O
• Selectable Power Management modes:
- Sleep, Idle and Doze modes with fast wake-up
• Fail-Safe Clock Monitor Operation:
- Detects clock failure and switches to on-chip FRC oscillator
• On-Chip LDO Regulator
Power Management:
• On-Chip 2.5V Voltage Regulator
• Switch between Clock Sources in Real Time
• Idle, Sleep and Doze modes with Fast Wake-up and
Two-Speed Start-up
• Run mode: 1 mA/MIPS, 2.0V Typical
• Standby Current with 32 kHz Oscillator: 2.6 A, 2.0V Typical
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT),
Low-Voltage Detect (LVD) and Oscillator Start-up Timer
(OST)
• Flexible Watchdog Timer (WDT) with On-Chip
Low-Power RC Oscillator for Reliable Operation
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) and
In-Circuit Debug (ICD) via 2 Pins
• JTAG Boundary Scan Support
• Brown-out Reset (BOR)
• Flash Program Memory:
- 10,000 erase/write cycle endurance (minimum)
- 20-year data retention minimum
- Selectable write protection boundary
- Write protection option for Flash Configuration Words
High-Performance CPU:
• Modified Harvard Architecture
• Up to 16 MIPS Operation at 32 MHz
• 8 MHz Internal Oscillator
• 17-Bit x 17-Bit Single-Cycle Hardware Multiplier
• 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider
• 16 x 16-Bit Working Register Array
• C Compiler Optimized Instruction Set Architecture with Flexible Addressing modes
• Linear Program Memory Addressing, Up to 12 Mbytes
• Linear Data Memory Addressing, Up to 64 Kbytes
• Two Address Generation Units for Separate Read and Write Addressing of Data Memory
Analog Features:
• 10-Bit, Up to 16-Channel Analog-to-Digital (A/D) Converter at 500 ksps:
- Conversions available in Sleep mode
• Three Analog Comparators with Programmable Input/Output Configuration
• Charge Time Measurement Unit (CTMU)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback